از سوی موسسه گردشگری آوای فطرت:

بازدید از کاروانسرای دیر گچین قم برگزار می شود

بازدید از کاروانسرای دیر گچین قم برگزار می شود
1 رای    میانگین 5/5
لطفا شما هم امتیاز بدهید!
از سوی موسسه گردشگری آوای فطرت:

بازدید از کاروانسرای دیر گچین قم برگزار می شود

موسسه گردشگری آوای فطرت به مناسبت ثبت جهانی کاروانسرای دیر گچین، برنامه بازدید از مادر کاروانسراهای ایران را چهارشنبه 10 آبان برگزار می کند. 


به مناسبت ثبت جهانی کاروانسرای دیر گچین، موسسه آوای فطرت برنامه بازدید از مادر کاروانسراهای ایران را چهارشنبه 10 آبان برگزار می کند. 

 تاریخ: چهارشنبه، 10 آبان ماه
 زمان: ساعت 14 الی 17

 خدمات تور:
 پذیرایی
 ورودیه
 راهنمای مجرب
با حضور استاد حسین صادقی

 ثبت نام در این بازدید الزامی می باشد. 

 ایاب و ذهاب با وسیله شخصی صورت می پذیرد و محل تجمع بعد از نهایی شدن ثبت نام اعلام می شود. 

کسب نام نویسی و کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید:
تلفن: 09192525055
 

کاروانسرای دیر گچین کجاست؟

دِیرِ گچین کاروانسرایی در ایران است که بر سر راه جاده تاریخی ری به قم در مرکز پارک ملی کویر قرار دارد. دیر گچین یکی از بزرگ‌ترین کاروانسراهای ایران است و ویژگی‌های منحصربه‌فرد این اثر باعث شده آن را «مادر کاروانسراهای ایران» بنامند.

ثبت دیر گچین در فهرست میراث جهانی

در ۲۶ شهریور ۱۴۰۲ در جریان چهل و پنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در ریاض، کاروانسرای دیر گچین به‌همراه ۵۳ کاروانسرای تاریخی دیگر (جمعاً ۵۴ کاروانسرا در ۲۴ استان ایران) تحت عنوان کاروانسراهای ایرانی در فهرست میراث جهانی قرار گرفتند.

پادکست کارونسرای دیر گچین قم

موسسه گردشگری آوای فطرت درباره مادر کارونسراهای ایران پادکست تولید کرده است. از شما دعوت می کنیم پادکست 6 دقیقه ای کاروانسرای دیر گچین قم را از اینجا بشنوید.

 

بریده هایی از متن پادکست دیر گچین:

.

چرا دیر گچین؟ 

وجه تسمیه اینجا با توجه به توصیف هایی در کتب تاریخی و جغرافیایی زیادی اومده با نام های دیر الجص یا یا دیرگچین یا کجین آورده شده،
بطور نمونه، ابودُلَف مسعر بن مهلهل در الرساله الثانیه، اینجا قلعه بزرگی دارای برج های بسیار بزرگ پا و عریض بلند آجری بیان کرده.
یا اصطخری در المسالک والممالک اینجا را قلعه دونسته و نوشته:
این قلعه محل محافظان پادشاه و بدرقه سلطان است. یاقوت (حموی) نیز به کاروانسرا عنوان دِیر کَردشیر داده، و قزوینی هم دیرکرد شیر را جایگاهی در میان صحرای خشک و بی آب و علف بین راه ری به قم دونسته و اضافه کرده، اورا، اردشیر بابکان ساخته اگر دیر نبود مردم از آن عبور نمی توانستند نمود. همینجا اشاره کنیم که وقت زمان ساخت این کاروانسرا رو به زمان اردشیر منسوب می کنن، حدود زمان ساختش میشه ۱۷۰۰ سال پیش، پس یکی از دلایل اهمیت اینجا سن این بنای ویژه ست. مینورسکی هم در مورد نام گذاری و ارجاع آن به زمان ساخت و سازنده آن که اردشیر ساسانی ست اشاره دارد.
در ۷۲۵ ق هم یعنی ۸۰۰ سال پیش، ناصرالدین منشی کرمانی نیز از این دیر با نام رباط دیرگچین که ابونصر کاشی، وزیر سلطان سنجر سلجوقی اینجا مرمت کرده، یادداشتی دارد. از اونجایی که دو دوره سلجوقی آبادانی راه قم و ساوه به ورامین از توجه و اهمیت ویژه برخوردار بوده، از مکان های اتراقی خوبی بشمار میرفته، و وجود کاروانسرای سنگی سلجوقی دیگر هم که به طرف قم ساخته شد شاهدی بر این مدعا ست.

معماری کاروانسرای دیر گچین

نکته تلخی که وجود داره اینه که از اون ساختمان های چهارگوش و مستطیلی مورد توصیف ابودلف یاد کرده موجود نیست اما دیوارهای دژ و برج های دوره ساسانی به صورت اولیه باقی مانده است.
که بنای فعلی، متشکل از بنای ساسانی و سلجوقی و صفوی و قاجاری ست.
اگه بخواییم در مورد مشخصات این بنا بگیم: اینه که ۱۲ هزار متر مربع مساحت داره، اما بیرون این کاروانسرا، مخروبه ی خشتی ای، کوره آجرپزی، آب انبار، قبرستان هم وجود دارد.
از دیگر دلایلی که این کاروانسرا مادر، کاروانسراهای ایران نامیدن، وجود امکاناتی ست که موجب برآورده شدن تمام نیازهای مسافران و اقامت کنندگان مانند حمام و توالت عمومی، مسجد و حیاط خلوت بوده.
ورودی اصلی که از دوران ساسانی بوده از بین رفته و ورودی فعلی که دروازه ای با یک ایوان بزرگ با دو طاق نمای جانبی در دو طبقه با آجرهای کوچک که از دوران اسلامی ست، می باشد.
بعد از ورودی هم که طبق معماری های ایرانی، هشتی و سپس حیاط مرکزی.
داخل محوطه کاروانسرا حیاط مرکزی وسیع با ۴ ایوان و ۴۰ حجره،
شترخوان ها در چهار طرف بنا در پشت حجره ها مانند دالان طویل به صورت سرتاسری و عرض تقریبی ۵ متر
این دالان ها اصطبل چهارپایان بودن.
جالبه بدونین این دالان ها، دو ورودی در هر ضلع کاروانسرا که به حیاط راه دارن، دارن، و درون اصطبل ۶۶ طاق نمای دیواری با کف مرتفع با سکوهای استراحتی، این فضاها بر حسب تعداد نفرات اقامتی متغیره بین شخص تا گروه. وجود و نوع ساخت و ساز که محل ایجاد بخاری، نورگیر، تهویه و… از دیگر زیبایی های معماری ایران واین بناست.
اتاقها یا همان حجره های این کاروانسرا که در هر ضلع ۸- ۱۰ تا می باشد (بجز اتاقهای حیاط خلوت و ایوان ورودی) دارای یک ورودی است،و طاقچه های فرو رفته، اجاق های زیبا و سقف های ۴ تَرک، دو بخاری یکی درون حجره و یکی هم قسمت ایوان
از ۶ برج این کاروانسرا، ۴ تای آنها با قطر ۶ در گوشه ها و دو برج نیمه مدور در طرفین ورودی قرار دارند.
محراب مسجد در وسط ضلع جنوبی ایجادشده و پلان مسجد مربع است که یادآور طرح یک‌ چهار طاقی تغییر شکل یافته است.
گوشه جنوب غربی کاربری حمام داشته و پس از عبور از راهروی شترخانه جنوب غربی در سمت راست، ورودی حمام قرار گرفته
برای دیدن دیگر زیبایی های این کاروانسرای جذاب و بینظیر باید سفر کنیم و از نزدیک شاهد آن باشیم. پس در دیگر سفرها به زیبایی شمال شرق استان قم که این مادر کاروانسرا در آن جا، جای گرفته با حضور راهنماهای گردشگری سری بزنیم و از این هنر ومعماری لذت ببریم.

سخن پایانی

آیا تا به حال به این کاروانسرا سر زدید؟ نکات و تجربیات خودتان درباره این تجربه ناب را برای ما کامنت کنید. 

پایان پیام
ما نظرات و سوالات شما را با دقت می‌خوانیم و پاسخ می‌دهیم
نظرات تعداد کاراکترهای باقی مانده: 300
انصراف