پادکست شش دقیقه با گردشگری:

اپیزود 36: کوروش در کتاب مقدس

اپیزود 36: کوروش در کتاب مقدس
1 رای    میانگین 5/5
لطفا شما هم امتیاز بدهید!
پادکست شش دقیقه با گردشگری:

اپیزود 36: کوروش در کتاب مقدس

در این اپیزود به جایگاه کوروش در کتاب مقدس خواهیم پرداخت. در کتاب مقدس که از آن به عنوان THE BIBLE یاد میشود کورش تنها غیر یهودی در کتاب مقدس است که لقب مسیحا یا ماشیا به معنای نجات دهنده به او اهدا شده‌ است و در تمامی متون مقدس بدون استثناء مورد احترام قرار گرفته‌است


لینک پادکست در برنامه ها:

متن پادکست:

سلام همفسر به آوای سه شنبه این هفته خوش اومدین
من سید جلال امیرعطایی هستم و شما در حال گوش دادن به پادکست شیش دقیقه با گردشگری هستید. این پادکست کوتاه کاریه از موسسه گردشگری آوای فطرت که سه شنبه ها تقدیمتون میشه.

روز بزرگداشت  کوروش

روز هفتم آبان ماه به بزرگداشت روز کوروش، بنیان‌گذار و نخستین پادشاه شاهنشاهی هخامنشی اختصاص داده شده و این روز به صورت جهانی گرامی داشته میشه.

کوروش در کتاب مقدس

کوروش بزرگ، ۶۰۰ سال قبل از میلاد به دنیا اومد. وی یکی از شخصیت‌های کتاب مقدس است که منجی و نجات دهنده یهودیان نامیده شده‌است. در کتاب مقدس که از آن به عنوان THE BIBLE یاد میشود کورش تنها غیر یهودی در کتاب مقدس است که لقب مسیحا یا ماشیا به معنای نجات دهنده به او اهدا شده‌ است و در تمامی متون مقدس بدون استثناء مورد احترام قرار گرفته‌است.
نام کورش ۲۳ بار در کتاب مقدس به صورت مشخص ذکر شده‌است و در چندین جای دیگر نیز به او اشاره شده‌است.

کوروش در کتابهای عزرا و اشعیا و دانیال

نام این پادشاه هخامنیشی در کتاب های عِزرا، اشعیا و دانیال نبی بیان شده است. بر اساس این نوشتارها مشخص است که کورش پادشاهی بوده‌است که به اسارت یهودیان در بابل پایان میده و در سال اول حکمرانی او دستوری برای بازسازی معبد اورشلیم صادر می‌شود. او همچنین اشیای دزدیده شده معبد را به یهودیان بازمی‌گرداند و به آن‌ها طلا و نقره برای بازسازی اهدا می‌کند.

کوروش رهایی بخش یهودیان

با حمله کوروش به بابل یعنی سرزمین هایی که یهودیان در آنجا اسیر شده بودند، رابطه خاصی بین او و یهودیان شکل گرفت کتاب مقدس ذکر می‌کند که دستور کوروش برای آزادسازی یهودیان و بازسازی معبد فصل جدیدی در زندگی یهودیان ایجاد کرد. بیشتر داستان مربوط به کوروش، در کتاب عِزرا کاهن ذکر شده‌است.
عِزرا همراه بسیاری از یهودیان دیگر، پس از سقوط سرزمین یهودا در سال ۵۸۶ قبل از میلاد، به بابِل تبعید شده بود. در سال ۵۳۹ قبل از میلاد، بابِل به دست کوروش کبیر سقوط می‌کند و کوروش یهودیان را آزاد می کنه تا بتوانند به سرزمین خود بازگردند.

فرمان کوروش در کتاب عزرای کاهن

فرمان کوروش در کتاب عِزرا کاهن آمده است، این کتاب یک مقدمه و 10 بخش دارد که در بخش اول آن فرمان کوروش چنین بیان شده است:
من، کوروش پادشاه پارس، اعلام می‌دارم که یهوه، خدای آسمانها، تمام ممالک جهان را به من بخشیده است و به من امر فرموده است که برای او در شهر اورشلیم که در یهوداست خانه‌ای بسازم. بنابراین، از تمام یهودیانی که در سرزمین من هستند، کسانی که بخواهند می‌توانند به آنجا بازگردند و خانۀ خدا را در اورشلیم بنا کنند.

هفتم آبان سالروز ورود کوروش به بابل

در رویدادنامه نبونید 29 اکتبر 7 آبان ماه سالروز ورود کوروش به بابل است که آزادی یهودیان از اسارت و بندگی را به بهمراه داشته است و در ایران نیز این تاریخ به عنوان روز بزرگداشت کوروش گرامی داشته می شود.
کوروش اشیاء قیمتی خانه خداوند را که نِبوکَدنِصَّر یا همان بخت النصر آنها را از اورشلیم آورده و در معبد خدایان خود گذاشته بود، به یهودیان پس داد. کوروش به خزانه‌دار خود، «میتراداد»، دستور داد که تمام این اشیاء قیمتی را از خزانه بیرون بیاورد و به شِیشبَصَّر، سرپرست یهودیانی که به سرزمین یهودا بازمی‌گشتند، تحویل دهد.
این اشیاء قیمتی عبارت بودند از:
۳۰ عدد سینی طلا
‏ ۱٬۰۰۰ عدد ‏سینی نقره
۳۰ عدد جام طلا
‏ ۴۱۰ عدد جام نقره
‏ روی‌هم‌رفته ۵٬۴۰۰ ظروف قیمتی از طلا و نقره به شِیشبَصَّر سپرده شد و او آنها را با اسیرانی که از بابِل به اورشلیم می‌رفتند، برد.

بزرگداشت کوروش

بی تردید، بزرگداشت کوروش و تمدن پارس و هخامنشیان فرصت بسیار مغتنم و بزرگی است که می توانیم با برنامه ریزی و مدیریت از آن بهره مند شویم. ولی متاسفانه از سال 1396 در روز گرامیداشت کوروش بعلت برخی حواشی ایجاد شده، مسیر بازدید از پاسارگاد بسته شده است.
امید است مسئولین امر با مدیریت و برنامه ریزی بتوانند از این ظرفیت در راستای، وحدت ملی، توسعه گردشگری داخلی و علی الخصوص گردشگری ورودی و خارجی برنامه ریزی کنند.
قدر داشته هایمان را بدانیم.
در اپیزود بعدی، به جایگاه کوروش در متون اسلامی و نظر علما اسلام درباره کوروش می پردازیم
همسفران گرامی
به پایان این قسمت رسیدیم. مارو در شبکه های اجتماعی دیگر مانند ایتا، اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید و با بازدید از سایت اوای فطرت دات آی آر در جریان آخرین اخبار موسسه قرار بگیرید.
اگه شما هم مطلبی درباره گردشگری دارید برای ما بفرستید تا با نام و نشان خودتون منتشر بشه.

برقرار و پاینده باشید

پایان پیام
ما نظرات و سوالات شما را با دقت می‌خوانیم و پاسخ می‌دهیم
نظرات تعداد کاراکترهای باقی مانده: 300
انصراف